Podsumowanie edycji 2017

Tak jak orkiestra symfoniczna nie poradzi sobie bez dyrygenta, tak restauracja nie może funkcjonować bez dobrych win w karcie. Podczas jedynego w Polsce targowego spotkania branży winiarskiej ofertę zaprezentowało niemal 160 Wystawców z ponad 20 krajów m.in. Argentyny, Austrii, Chile, Gruzji, Hiszpanii, Kosowa, Niemiec, Portugalii, RPA, Słowacji oraz Włoch – kraju partnerskiego tegorocznej edycji. 


15-17 listopada odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie ENOEXPO, którym towarzyszyły Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA oraz Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOODNa Targach ENOEXPO® w trakcie rozmaitych prelekcji znanych gości, wiele czasu - m.in. w ramach XII Konwentu Polskich Winiarzy - poświęcono polskim winom. Nasz rynek cały czas się rozwija, a winiarze z roku na rok są coraz bardziej zadowoleni ze sprzedaży. Również klienci doceniają smak i aromat krajowych win. Podkreśla to Paweł Góźdź, Wiceprezes Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie.


– Myślę, że coraz więcej ludzi przekonuje się, że polskie wina dorównują tym z krajów typowo winiarskich i to przekonanie o tym, że warto pić polskie wina świadczy o tym, że w naszych winnicach już brakuje win z 2016 roku. Myślę również, że Polacy wybierają nasze wina ze względu na ciekawość i Ci którzy się na nie decydują są zaskoczeni, że w naszych trudnych warunkach klimatycznych winiarze polscy są w stanie produkować naprawdę dobre wina.
W podobnym tonie wypowiadała się również Elizabeth Gabay MW, jedna z najwybitniejszych znawczyń wina różowego na świecie, która na Targach ENOEXPO® prowadziła master class z winami, wyróżnionymi medalami podczas konkursu w maju 2017 roku.  

– Bardzo interesujące jest to, że na Targach ENOEXPO® można zobaczyć wina, których na innych międzynarodowych targach nie ma, np. z Gruzji. Miałam też okazję skosztować  win z 4 polskich winiarni i zrobiły na mnie duże wrażenie. Mają w sobie wyrazistą kwasowość połączoną z odrobiną cukru i to je wyróżnia i sprawia, że mają swój styl.


Z kolei Andrzej Strzelczyk dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów komplementował nie tylko polskie wina, ale także Targi ENOEXPO®.
– Powinniśmy przede wszystkim stawiać na jakość. Smak polskiego wina oceniam bardzo pozytywnie. Uważam również, że Targi ENOEXPO są świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat wina oraz zaprezentowania oferty, szczególnie dla tych, którzy na tym rynku są od niedawna.

Koncertowy popis

Pierwszego dnia Targów Zwiedzający byli świadkami wydarzenia bez precedensu. Na jednej scenie wystąpiło 55 muzyków Orkiestry Wieniawa oraz dwóch wybitnych szefów kuchni, którzy zabrali publiczność w wyjątkową kulinarno-muzyczną podróż. W ten oryginalny sposób organizatorzy Targów docenili ludzi, którzy tworzą branżę winiarską i HoReCa, kreują trendy i powodują, że przygotowywane potrawy stają się dziełami sztuki. Koncert dodatkowo wzbogaciła multimedialna opowieść z wybitnymi szefami kuchni w rolach głównych. Mistrzowie opowiadali o początkach swojej przygody z branżą, pokonywaniu przeciwności losu oraz historii jednego z najważniejszych w Polsce targowych spotkań branży gastronomiczno-hotelarskiej i winiarskiej– targach HORECA® i ENOEXPO®.


Już teraz Organizatorzy zapraszają na kolejną, 16 już odsłonę Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie ENOEXPO® w dniach 07-09 listopada 2018 r. do EXPO Kraków.