Liczne warsztaty i degustacje prowadzone m.in. przez największe winiarskie autorytety: Piotra Pietrasa (Master Sommelier), Romanę Echensperger (Master of Wine), autorów książek: Bartka Kieżuna („Italia do zjedzenia”, „Portugalia do zjedzenia”), Marka Bieńczyka („Wszystkie kroniki wina”) oraz Mariusza Kapczyńskiego, który opowie o winach niemieckich, włoskich i ormiańskich - wszystko to w ramach Akademii ENOEXPO®.

Nie sposób jednak wymienić wszystkich prowadzących, gdyż Akademię ENOEXPO® współtworzą Vinisfera.pl, Szkoła Sommelierów, Czas Wina, Stowarzyszenie Kobiety i Wino i wiele innych. Równie długa jest lista win, które zwyciężyły w konkursach o Medal ENOEXPO® 2019, Cool Climate i Rose International Championship i pojawią się na nadchodzących Targach.


Dzień I, 20 listopada 2019 (środa)


Poznamy historię szkła, niesamowite odmiany win z Hiszpanii, Włoch oraz win węgierskich (Piotr Pietras, Master Sommelier). Odbędą się m.in.: warsztaty kreatywne (Monika Bielka-Vescovi), wykład o o zafałszowaniach wodą i cukrem, spotkania autorskie w ramach akcji ENOKSIĄŻKA, a także degustacje piwa rzemieślniczego, wszak nie tylko winem Targi stoją!
Wyjątkowym wydarzeniem na pewno będzie degustcja komentowana Polskie Wino Młodej Fali prowadzona przez Piotra Pietrasa.


Dzień II, 21 listopada 2019 (czwartek)


Magazyn “Czas Wina” w czwartek zaprasza na masterclass poświęcony winom z zimnego klimatu, który wygłosi gość specjalny Romana Echensperger Master of Wine. Wykład połączony będzie z degustacją wyróżnionych win tegorocznej edycji The Cool Climate Wine Awards.

Podczas drugiego dnia Targów odbywać się będą także warsztaty dla profesjonalnych barmanów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazje wykonać samodzielnie koktajle klasyczne oraz nowatorskie, bazujące na dwóch wódkach z kolekcji Dwór Sieraków oraz dwóch koktajli na whisky Jura Single Malt z linii Signature.

Poznacie również białą gwiazdę z portugalskiego regionu Tejo  - Fernão Pires, czyli endemiczny szczep białych winogron z tej części Portugalii, gdzie niemal każdy producent wina uprawia tę odmianę winorośli. Smak jej owoców stał się też inspiracją dla lokalnych deserów. Podczas seminarium zostaną zaprezentowane wina monoszczepowe jak i blendy zawierające także inne endemiczne odmiany białych winogron.

Michał Bardel “Korek czy zakrętka” opowie o swojej książce “Korek czy zakrętka” podczas spotkania autorskiego. Ta pozycja to lekki i dowcipny przewodnik pełen historii anegdot, podpowiadający m.in. jak wybierać wina, jak je degustować i jak je zrozumieć fenomen wina.
Co więcej? Champagne J de Telmont, rodzinny Dom Szampana z ponad 100 letnią tradycją, opowie jak ważna jest dla nich zasada “mniej znaczy więcej”, co pozwala na dbałość na każdym etapie tworzenia wina i poświęceniu się koncepcji produkcji organicznej i biodynamicznej zarazem.

Bardzo ciekawym punktem w czwartkowych rozmowach i oczywiście degustacjach podczas Akademii Enoexpo są wina armeńskie oraz piwa rzemieślniczego.


Dzień III, 22 listopada 2019 (piątek), czyli trochę historii, degustacji, książek o winie i konkursów


W piątek poznamy „Historię szkła oraz do jakiego wina jaki musimy użyć kieliszek”. Spotkanie poprowadzi Tomasz Miszczak, Tableart. W tym samym czasie Bartłomiej Sarecki powie nam o tym, że „Wino jeszcze nigdy nie było tak zdrowe”.

Co jeszcze? Magazyn “Czas Wina” zaprasza do udziału w degustacji najlepszych win różowych międzynarodowego konkursu International Rose Championship 2019. Goście będą mogli także popróbować polskie wina z Katarzyną Solańską, sommelier, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Kate’s Wine & Cusine, a także smakować będziemy piwa rzemieślnicze z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Poznamy doskonałą parę Riesling & Spätburgunder – czyli degustacja win niemieckich. Przejdziemy “Drogę przez mąkę”, czyli spotkanie autorskie z Łukaszem Modelskim. A Marek Bieńczyk zdradzi nam “Wszystkie kroniki wina”, które opisał w swojej książce.
Na pewno nie może Was zabraknąć na ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagrody „Blog Roku magazynu Czas Wina”.

Cały program towarzyszący Akademia Enoexpo znajdziecie tutaj.