Kim są reprezentanci Młodej Fali?

To młodzi utalentowani winiarze, którzy choć w branży są obecni od niedawna to już dziś mają na nią wpływ, prezentują swoją filozofię, trafiają do ciekawych selekcji win, są w kartach renomowanych restauracji. Jak stwierdził prowadzący degustację Piotr Pietras on również identyfikuje się z Młodą Falą, czyli pokoleniem, które chce kształtować nowy wizerunek wina w Polsce. W prezentacji wzięło udział sześć winnic, choć wcale to nie znaczy, że nie ma ich w Polsce więcej. Można odnieść wrażenie, że niekiedy młodzi winiarze wręcz ukrywają swój wiek albo osobę za opisem swojej winnicy. Szkoda, bo współpracując z sześcioma młodymi winnicami mieliśmy okazję zobaczyć jak wiele serca wkładają we wszystkie elementy związane ze swoim winem, jednocześnie poznając ich można zobaczyć, jak silne mają charaktery. Świadomie budują markę winnicy, oferując klientom nie tylko świetnej jakości wino, ale również  tak pożądany przez współczesnego konsumenta storytelling. Wiele z młodych winnic stara się podążać w kierunku upraw naturalnych, minimalizując ingerencję chemiczną lub całkowicie z niej rezygnując. Osiągają to m.in. dzięki zrozumieniu swojego terroir i specyfiki klimatu.

Do samego finału udało się nam utrzymać w tajemnicy jakie wina i winnice zostaną zaprezentowane. Celem było nie tylko zaskoczenie uczestników, ale również zaintrygowanie, bo po raz pierwszy taką selekcję polskich win przygotowywał utytułowany Master Sommelier. Nadszedł jednak czas żeby powiedzieć więcej o sześciu zaprezentowanych winnicach:  Winnicy Kojder, Winnicy Dwórzno, Winnicy Jakubów,  Winnicy Skarpa Dobrska, Winnicy Dworu Sanna i Winnicy Carolus. 

Winnica Kojder prowadzona przez rodzeństwo Artura i Annę Kojder. Obecnie winnica zajmuje 5 hektarów, ale docelowo ma zajmować obszar 25 hektarów. Jako jedni z pierwszych postawili na wina ekologiczne. Są członkami organizacji ECOVIN, posiadają certyfikat Vegan. Winnice Kojderów leżą w Otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” na terenie gminy Bielice. Winorośl rośnie na piaszczystych glinach zwałowych poprzecinanych pokrywą gliniastych piasków polodowcowych. Wina od Kojderów dostępne są w szerokiej dystrybucji co zasługuje na uznanie, biorąc pod uwagę, że winnica istnieje od 4 lat a wina są obecne w topowych restauracjach i sklepach specjalistycznych w Polsce. Podczas degustacji zostały zaprezentowane wina: Johanniter 2018 oraz Solaris 2018.

Winnica Dwórzno, zarządzana przez braci Oskara i Wiktora Gowinów to największa winnica na Mazowszu. Jak sami o sobie mówią wierzą w to, że obecnie na rynku wina wykształca się całkiem nowy styl związany z chłodnym klimatem i odmianami chętnie uprawianymi w Polsce. Zamiast próbować naśladować winiarskich gigantów, chcą pokazać to, co najciekawsze i charakterystyczne dla polskiego klimatu. Stawiają na odmiany odporne jak Solaris, Johanniter, Hibernal, Regent czy Rondo. Duży potencjał upatrują również w enoturystyce, a nieustanna promocja i zaangażowanie obu braci sprawia, że o winnicy możemy przeczytać na łamach wielu magazynów lifestylowych i podróżniczych. Podczas degustacji został zaprezentowany: Johanniter 2018.
 
Winnica Jakubów, jedna z bardziej rozpoznawalnych winnic w Polsce, położona w województwie dolnośląskim na Wzgórzach Dałkowskich. Właścicielem winnicy jest Michał Pajdosz jeden z najbardziej utalentowanych winiarzy w Polsce, co potwierdzają liczne medale i zachwyty branży nad kunsztem winiarza. Z wykształcenia jest biotechnologiem co może mieć niemały wpływ na duszę eksperymentatora i podejmowanie odważnych decyzji w czasie procesu winifikacji.  W winnicy prowadzone są ręczne zbiory, a wina produkowane są naturalnymi metodami. Podczas degustacji zostały zaprezentowane:  czerwone wino Yacobus Mayor 2017 oraz słodki Solaris 2018.

Winnica Skarpa Dobrska znajduje się w pobliżu Kazimierza Dolnego. Prowadzona przez Sylwię Herbsztajn, która z wielką starannością podchodzi zarówno do procesu uprawy wina, ale również tego jak będzie zapakowane. Winnica ma wspaniałą lokalizację w pobliżu Rezerwatu Skarpa Dobrska. Znajduje się na wapiennych skałach osadowych. Najważniejszym zadaniem jakie stawia sobie rodzina Herbsztajnów to prowadzenie winnicy w zgodzie z naturą i panującymi warunkami.

Winnica Carolus położona w województwie świętokrzyskim we wsi Szczeka. Prowadzi ją młode małżeństwo Paweł i Magdalena Szczoczarzowie. Pełni pasji i bezkompromisowi, dbają o swoją prywatność, o ich winach robi się coraz głośniej choć sami o to nie zabiegają. Uprawiają głównie hybrydy. Do degustacji zostały wybrane: Rondo 2018 i Regent 2018.
 
Winnica Dworu Sanna  rodzinna winnica z Roztocza położona w pobliżu Kraśnika, której głównym enologiem jest Karol Nizio. Drzemie w nim dusza wielkiego eksperymentatora, chce tworzyć małe partie różnorodnych win od musujących na pomarańczowych skończywszy. Zależy mu na butikowości winnicy, podejście przemysłowe zdecydowanie nie jest jego kierunkiem. Na razie eksperymentuje głównie na hybrydach. Wśród branży cieszy się uznaniem, a wina z Dworu Sanna trafiają do kolejnych restauracji w dużych polskich miastach. Podczas degustacji zaprezentowano trzy wina z tej winnicy: Regent Metoda Tradycyjna 2017, Johanniter 2018,  Johanniter (7-dniowa maceracja).
 
Przedstawiciele prawie wszystkich winnic byli obecni na degustacji, zabrakło jedynie Michała Pajdosza z Winnicy Jakubów. Partnerami wydarzenia było Laboratorium Autentykacji  Wina Bionanopark a patronem medialnym Polish Wine. Mamy nadzieję, że to dopiero początek degustacji z udziałem Młodej Fali, a samo wydarzenie pomoże winiarzom w promocji ich biznesów i budowaniu trwałych relacji w branży winiarskiej. 

Autor: Targi ENOEXPO