Na Targach ENOEXPO Zwiedzający mogli również podziwiać mistrzów sztuki sommelierskiej w akcji – swoją wiedzą podczas degustacji komentowanych dzielili się m.in. Andrzej Strzelczyk, dwukrotny Mistrz Polski Sommeleriów oraz Elizabeth Gabay MW, jedna z najlepszych na świecie znawczyń win różowych.  Zawód ten z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie i pokazuje, że ma ogromny potencjał, biorąc pod uwagę rozwój branży winiarskiej w Polsce. Monika Bielka-Vescovi, Założyciel Szkoły Sommelierów w Krakowie, podkreśla, że w tym zawodzie liczy się zarówno wiedza jak i doświadczenie.

Na Targach ENOEXPO w trakcie rozmaitych prelekcji znanych gości wiele czasu  poświęcono polskim winom. Nie bez przyczyny. Nasz rynek cały czas się rozwija, a polscy winiarze z roku na rok są coraz bardziej zadowoleni ze sprzedaży. Również klienci doceniają smak i aromat naszych krajowych win. Podkreśla to Paweł Góźdź, Wiceprezes Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie.

– Myślę, że coraz więcej ludzi przekonuje się, że polskie wina dorównują tym z krajów typowo winiarskich i to przekonanie o tym, że warto pić polskie wina świadczy o tym, że w naszych winnicach już brakuje win z 2016 roku. Myślę również, że Polacy wybierają nasze wina ze względu na ciekawość i Ci którzy się na nie decydują są zaskoczeni, że w naszych trudnych warunkach klimatycznych winiarze polscy są w stanie produkować naprawdę dobre wina. W tej chwili z pewnością nieliczni Europejczycy mieli okazję spróbować naszych win, ale w przyszłości mamy szansę zaistnieć na rynku. By rozwój rynku wina postępował winiarze polscy muszą stawiać na jakość, gdyż nigdy nie będziemy konkurencją pod względem ilości, ale jesteśmy w stanie wyprodukować wina oryginalne pod względem smaku i zapachu i to będzie nas wyróżniało i tym możemy zaskoczyć.

W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Strzelczyk. Komplementował nie tylko polskie wina, ale także Targi ENOEXPO®.

– Powinniśmy przede wszystkim stawiać na jakość. Smak polskiego wina oceniam bardzo pozytywnie. Mamy coraz więcej rodzajów smaków i zapachów, którymi wyróżniamy się na tle innych krajów. Uważam również, że Targi ENOEXPO są świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat wina oraz zaprezentowania oferty, szczególnie dla tych, którzy na tym rynku są od niedawna.

Już teraz zapraszamy na  16. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO® i w dniach 07-09 listopada 2018 w EXPO Kraków.